środa, 24 czerwca 2026

Książki

 W dniach 19.06.-24.06. 2026 r. czytałam/słuchałam

Złodziejka Książek” Markus Zusak (495/495)- skończyłam czytać 20.06. 2026 r. Książkę przeczytałam w 12 dni i oceniam ją na 5 gwiazdek w skali 1-5.

Doktor Jekyll i pan Hyde” Robert Louis Stevenson (75%/100)

  1. Przesłuchałam 75% książki.

  2. Opowieść o naukowych eksperymentach i zbrodniach, a także filozoficzne studium natury człowieka (...) to klasyka literatury gotyckiej i psychologicznej. Mroczna opowieść o dwoistości ludzkiej natury, walce między dobrem a złem, oraz o konsekwencjach eksperymentów przekraczających granice moralności. Stevenson przedstawia człowieka jako istotę, która ma w sobie zarówno dobro, jak i zło. Jekyll to symbol szacownego i moralnego człowieka, natomiast Hyde to personifikacja pierwotnych, nieokiełznanych instynktów. Powieść jest utrzymana w klimacie mrocznego Londynu, pełnego mgły i tajemnicy, co doskonale oddaje atmosferę grozy i niepokoju.”

  3. Nie mam na razie zdania na jej temat, ale ciekawi mnie.

Ozyrys” Remigiusz Mróz (60%/100%)

  1. Przesłuchałam 60% książki.

  2. Świetna.

Warszawa Kryminalna” Helena Kowalik (część 4) (62%/100%)

  1. Przesłuchałam 62% książki.

  2. Jest ok.

Podzieleni” Neal Shusterman (tom 4) (394/478)

  1. Powieść składa się z 7 części, te zaś z rozdziałów. Całość to 81 rozdziałów. Przeczytałam 65 rozdziałów, jestem w trakcie czytania 5 części.

  2. To jedna z tych książek,która mnie się dłuży, choć czuję, że zakończenie mnie zaskoczy…

Ballada o szeptach i mgle” Anna Bartłomiejczyk, Marta Gajewska (463/652)

  1. Książka to 65 rozdziałów, przeczytałam 45 z nich.

  2. Kolejna książka, która mnie się dłuży. I choć chcę poznać zakończenie to długo jeszcze potrwa nim dotrę do finału.

Zostaw mnie” Gayle Forman (73/430)

  1. Powieść składa się z 72 rozdziałów. Jestem w trakcie czytania 9 rozdziału.

  2. Maribeth Klein to wiecznie zabiegana pracująca matka. Wszystko co wiąże się z domem, z mężem i z dziećmi spoczywa na jej barkach – nawet w czasie rekonwalescencji po zawale zwolniona jest jedynie od obowiązków zawodowych (…) Cząstkę siebie odnajdzie w niej każdy, kto kiedykolwiek zapragnął wsiąść do pociągu i pojechać gdzieś, gdzie nikt nie oczekiwałby od niego nieustannego usługiwania.
    W okresie rekonwalescencji Maribeth nabiera przekonania, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich wokół, decyduje się więc na krok zupełnie nie do pomyślenia. Pakuje się i wyjeżdża (...) Dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje jej się odkryć w sobie tajemnice, które dotychczas skrywała nie tylko przed rodziną, ale nawet przed samą sobą.
    (…) to intrygująca książka o lękach, przed którymi wszyscy staramy się uciekać (…) to wciągająca analiza współczesnego macierzyństwa wraz ze wszystkimi jego niejednoznacznościami, a także próba odpowiedzi na pytanie: co się dzieje, gdy dojrzała kobieta porzuca dom?”

  3. Jest ok. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz